EĞİTİMCİLER

IZOT-Logo-Tr-Beyaz18 Nisan 2013 tarihinde Müzik Öğretmeni & Müzikolog Dr. Orçun Berrakçay tarafından kurulan İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu, gönüllü eğitimciler eşliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Müzik Öğretmenleri, üniversite öğrencileri ve gönüllü babalar ile birlikte yaklaşık 10 kişilik bir eğitimcisi kadrosuna sahiptir. İZOT’un bir misyonu da daha çok çocuğa ulaşılabilmesi adına müzik eğitimcileri yetiştirmektir. Özellikle de genç eğitimcilerimizin öğretmenlik yapacakları şehirlerde yeni orkestra & koroların kurulmasına öncülük etmeleri en büyük mutluluğumuz olacaktır.

Dr. Orçun BERRAKÇAY (Kurucu & Şef)

1982 doğumlu Orçun Berrakçay, ilk ve orta öğrenimini Kütahya ve Seydişehir’de tamamladı. Antalya Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda lisans eğitimime başladı ve 2004 yılında tamamladı. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı ve Temmuz 2008’de “Müziğin Bir Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tipi Olan Otizmde Ortaya Çıkan Problemli Davranışlar Üzerindeki Etkisi: Ritim Uygulaması Çerçevesinde Dört Örnek Olay Çalışması” başlıklı tezini tamamlayarak mezun oldu. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başladı ve Eylül 2015’de “Deve Güreşi Ritüellerinde Müzik ve Müzisyenlik” başlıklı doktora tezini tamamlayarak mezun oldu. Ayrıca 2011 yılında Erasmus programı kapsamında öğrenci olarak Macaristan’a gitti. Szeged Üniversitesi Juhasz Gyula Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde bir yarıyıl süresince eğitim aldı. Macaristan’da bulunduğu süre içinde iki ayrı özel eğitim okulunda gönüllü olarak otizmli çocuklarla müzik çalışmaları yaptı. İngilizce ve başlangıç düzeyinde Macarca bilen Berrakçay’ın, müzik ve otizm üzerine makale, bildiri ve çevirileri vardır. 18 Nisan 2013 tarihinde İZOT’u kuran Berrakçay, yaklaşık 40 otizmli öğrenci ve gönüllü eğitimciler eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Müzik ve Otizm üzerine akademik geçmişini görmek için lütfen tıklayınız!

Şefika YURGA (Ritim Grubu Şefi – Müzik Eğitimcisi)

Şefika Yurga1950 yılında İzmir’de doğdu. 1971 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince Edrvard Zuckmayer, Fehamettin Özgüç, Muammer Sun, Saip Egüz, Ferhunde Erkin, Tulga Cetiz, Ahmed Adnan Saygun, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konzertmaister’i Ulvi Yücelen ile çalıştı. 1971-1993 yılları arasında Bornova Kız Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yaptı. 1971 yılından bu yana bir çok özel ve resmi anaokulu ve özel etüd merkezlerinde 0-12 yaş grubu öğrencilerine bireysel ve toplu; müzik, enstruman, müzikli dramatizasyon, yaratıcı drama, yaratıcı dans, ritmik jimnastik, bale ve teori dersleri, orkestra ve koro dersleri vermektedir. 2014 yılından bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak görev almaktadır. 2016 yılından bu yana ise İZOT ritim çalışmalarını yürütmektedir.

Mazlum CİHANGİR (Müzik Eğitimcisi & Mandolin)

mazlum-cihangir1946 yılında doğdu. İlkokulu Tekirdağ ili, Muratlı ilçesi, Aydın Köyü İlkokulu’nda okudu. Kepirtepe Erkek İlköğretmen Okulu’na girdi. Ortaokulu orada okuduktan sonra liseyi Ankara Erkek İlköğretmen Okulu Müzik Semineri sınıflarında okuyarak 1965 Haziranında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne gitti. 1969 Haziranında G.E.E.’den mezun oldu. Yurdumuzun değişik Öğretmen Okulları ve Orta Dereceli Okullarında Müzik Öğretmenliğinde bulundu. 1980-1981’ de Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde okudu. Ayrıca 1987-1988’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde Lisans tamamlayarak mezun oldu. 06.02.1996 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Ardından beş yıl Gaziantep’te Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulu’nda; bir yıl da, Muğla ili Fethiye ilçesi Özel ATA İlköğretim Okulu’nda Müzik Öğretmenliği yaptı. Dört sertifikalı İzci Lideri’dir. Katıldığı çeşitli Şiir Yarışmalarında Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Mansiyon dereceleri ile ödüllendirilmiştir. Şiir, öykü yazma ve beste çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve iki kız babasıdır. Şubat 2014’den bu yana gönüllü olarak İZOT ekibinin içinde gönüllü olarak yer alıp, gruba mandolin ile eşlik etmektedir.

Oğuz TAKMAK (Müzik Eğitimcisi & Mandolin)

oguz-takmakİlkokul, ortaokul ve Öğretmen okulunu Uşak’ta bitirdi. 1968-69 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne girerek 1971-1972 yılında mezun oldu. Yavuz Selim İlk Öğretmen Okulu’na atandı. Daha sonra Uşak Kız İlk Öğretmen Okulu’nda çalıştı. Öğretmen okullarının kapanmasından sonra İzmir Suphi Koyuncuoğlu Lisesi, Balçova Lisesi, İnönü Lisesi, Ali Erentürk Ortaokulu’nda çalıştı. Anaokulu ve Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde görev yaptı. Bu yıllarda güzel sanatlar lisesine, konservatuvara ve eğitim fakültesi müzik bölümüne öğrenci yetiştirdi. Otuz yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Nisan 2015’ten bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’na gönüllü olarak destek veriyor ve mandolin çalıyor.

Emre KOPTUR (Orkestra Koordinatörü & Üniversite Öğrencisi)

Emre Koptur1990 yılında Denizli’de doğdu. Müzik eğitimine ortaokulda gitar çalarak başladı. 2004 yılında Denizli Hakkı Dereköylü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde çello ve piyano çalışmaya başladı. 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Üniversite hayatı süresince İzmir Sanat, İzmir Türk Dünyası Müzik ve Dans Topluluğu vb. topluluklara korist olarak katıldı. 2014 yılında Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle bir Avrupa Birliği projesi olarak gerçekleştirilen Otizmle Dans Projesi’nde çalışmaya başladı. Şu an hala özel eğitim kurumlarında ve ODER’de otizmli ve özel gereksinimli bireylerle çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılından bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak görev alan Emre Koptur, orkestra koordinatörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Büşra AYBACAK (İZOT MİNİ Ritim & Dans Şefi – Üniversite Öğrencisi )

busra-aybacakEkim 1998’de İzmir’de doğdu. 2016 yılında İzmir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Özel Eğitim Bölümü’nü bitirdi. Bostanlı Duyu Terapi Özel Eğitim Merkezi’nde stajını tamamladı. Yine 2016 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. İZOT katılımcılarından Kaan ve Ezgi’nin kuzeni olan Büşra, otizmli çocuklarla ilgilenmeyi sevdiği için ve çocukların elde ettiği başarılarla gurur duyduğu için Mayıs 2014’ten bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak yer alıyor. 2018 yılından bu yana da İZOT MİNİ’nin Ritim & Dans grubu şefliğini yürütüyor.

Rojin Zehra TOPTAL (Keman – Hemşire)

Ağustos 1996’da İzmit’te doğdu. 2001 yılından bu yana İzmir’de yaşıyor. Büyük Çiğli Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2006 yılından bu yana keman çalıyor. Lisede TRT Türk Sanat Müziği Gençlik Orkestrası sınavlarını kazandı. Keman eğitimine orada başladı ve halen devam ediyor. 2018 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden mezun oldu.
2017 yılında Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından yürütülen ‘kankam olur musun?’ projesi kapsamında bir öğrencimizle ile tanışmak için İZOT’u dinlemeye geldi ve çok etkilendiğini belirtti. Nisan 2017’den bu yana gönüllü eğitimci olarak İZOT’a destek veriyor ve keman çalıyor.

Nazmi KURT (Gönüllü Baba – Yardımcı Eğitimci)

nazmi-kurtHaziran 1978’de İzmir’de doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Bölümü’nde üniversite eğitimine devam ediyor. Özel bir şirkette operasyon memuru olarak çalışıyor. Otizmli oğlu Toprak aracılığıyla İZOT ile tanıştı. 2014 yılından bu yana oğluyla birlikte çalışmalara katılıp İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci baba olarak görev alıyor.

Aydın KİL (Gönüllü Baba & Yardımcı Eğitimci)

aydin-kil-izot1966 yılında Eskişehir’de doğdu. Üniversitede ön lisans eğitimini tamamladı. Halen TSK’da çalışıyor. 2015 yılında oğlu aracılığıyla İZOT’la tanıştı. Çelist öğrencimiz otizmli ve görme engelli Batuhan’ın babası olan Aydın Kil, Ekim 2016’dan bu yana gönüllü yardımcı eğitimci olarak görev alıyor.

Geçmiş dönem eğitimcilerimizi görmek için lütfen tıklayınız!

“EĞİTİMCİLER” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir