EĞİTİMCİLER

IZOT-Logo-Tr-Beyaz18 Nisan 2013 tarihinde Müzik Öğretmeni & Müzikolog Dr. Orçun Berrakçay tarafından kurulan İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu, gönüllü eğitimciler eşliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Müzik Öğretmenleri, üniversite öğrencileri ve gönüllü babalar ile birlikte yaklaşık 10 kişilik bir eğitimcisi kadrosuna sahiptir. İZOT’un bir misyonu da daha çok çocuğa ulaşılabilmesi adına müzik eğitimcileri yetiştirmektir. Özellikle de genç eğitimcilerimizin öğretmenlik yapacakları şehirlerde yeni orkestra & koroların kurulmasına öncülük etmeleri en büyük mutluluğumuz olacaktır.

Dr. Öğr. Üyesi Orçun BERRAKÇAY (Kurucu & Şef)

1982 doğumlu Orçun Berrakçay, ilk ve orta öğrenimini Kütahya ve Seydişehir’de tamamladı. Antalya Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda lisans eğitimime başladı ve 2004 yılında tamamladı. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı ve Temmuz 2008’de “Müziğin Bir Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tipi Olan Otizmde Ortaya Çıkan Problemli Davranışlar Üzerindeki Etkisi: Ritim Uygulaması Çerçevesinde Dört Örnek Olay Çalışması” başlıklı tezini tamamlayarak mezun oldu. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başladı ve Eylül 2015’de “Deve Güreşi Ritüellerinde Müzik ve Müzisyenlik” başlıklı doktora tezini tamamlayarak mezun oldu. Ayrıca 2011 yılında Erasmus programı kapsamında öğrenci olarak Macaristan’a gitti. Szeged Üniversitesi Juhasz Gyula Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde bir yarıyıl süresince eğitim aldı. Macaristan’da bulunduğu süre içinde iki ayrı özel eğitim okulunda gönüllü olarak otizmli çocuklarla müzik çalışmaları yaptı. İngilizce ve başlangıç düzeyinde Macarca bilen Berrakçay’ın, müzik ve otizm üzerine makale, bildiri ve çevirileri vardır. 18 Nisan 2013 tarihinde İZOT’u kuran Berrakçay, yaklaşık 40 otizmli öğrenci ve gönüllü eğitimciler eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Müzik ve Otizm üzerine akademik geçmişini görmek için lütfen tıklayınız!

Şefika YURGA (Ritim Grubu Şefi – Müzik Eğitimcisi)

1950 yılında İzmir’de doğdu. 1971 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince Edrvard Zuckmayer, Fehamettin Özgüç, Muammer Sun, Saip Egüz, Ferhunde Erkin, Tulga Cetiz, Ahmed Adnan Saygun, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konzertmaister’i Ulvi Yücelen ile çalıştı. 1971-1993 yılları arasında Bornova Kız Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yaptı. 1971 yılından bu yana bir çok özel ve resmi anaokulu ve özel etüd merkezlerinde 0-12 yaş grubu öğrencilerine bireysel ve toplu; müzik, enstruman, müzikli dramatizasyon, yaratıcı drama, yaratıcı dans, ritmik jimnastik, bale ve teori dersleri, orkestra ve koro dersleri vermektedir. 2014 yılından bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak görev almaktadır. 2016 yılından bu yana ise İZOT ritim çalışmalarını yürütmektedir.

Mazlum CİHANGİR (Mandolin & Müzik Eğitimcisi)

1946 yılında doğdu. İlkokulu Tekirdağ ili, Muratlı ilçesi, Aydın Köyü İlkokulu’nda okudu. Kepirtepe Erkek İlköğretmen Okulu’na girdi. Ortaokulu orada okuduktan sonra liseyi Ankara Erkek İlköğretmen Okulu Müzik Semineri sınıflarında okuyarak 1965 Haziranında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne gitti. 1969 Haziranında G.E.E.’den mezun oldu. Yurdumuzun değişik Öğretmen Okulları ve Orta Dereceli Okullarında Müzik Öğretmenliğinde bulundu. 1980-1981’ de Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde okudu. Ayrıca 1987-1988’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde Lisans tamamlayarak mezun oldu. 06.02.1996 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Ardından beş yıl Gaziantep’te Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulu’nda; bir yıl da, Muğla ili Fethiye ilçesi Özel ATA İlköğretim Okulu’nda Müzik Öğretmenliği yaptı. Dört sertifikalı İzci Lideri’dir. Katıldığı çeşitli Şiir Yarışmalarında Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Mansiyon dereceleri ile ödüllendirilmiştir. Şiir, öykü yazma ve beste çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve iki kız babasıdır. Şubat 2014’ten bu yana İZOT içinde gönüllü olarak yer alıp, gruba mandolin ile eşlik ediyor.

Oğuz TAKMAK (Mandolin & Müzik Eğitimcisi)

İlkokul, ortaokul ve Öğretmen okulunu Uşak’ta bitirdi. 1968-69 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne girerek 1971-1972 yılında mezun oldu. Yavuz Selim İlk Öğretmen Okulu’na atandı. Daha sonra Uşak Kız İlk Öğretmen Okulu’nda çalıştı. Öğretmen okullarının kapanmasından sonra İzmir Suphi Koyuncuoğlu Lisesi, Balçova Lisesi, İnönü Lisesi, Ali Erentürk Ortaokulu’nda çalıştı. Anaokulu ve Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde görev yaptı. Bu yıllarda güzel sanatlar lisesine, konservatuvara ve eğitim fakültesi müzik bölümüne öğrenci yetiştirdi. Otuz yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Nisan 2015’ten bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’na gönüllü olarak destek veriyor ve mandolin çalıyor.

 

 

Kıymet ŞAHİN (Gitar & Yardımcı Şef & Üniversite Öğrencisi)

1995 yılında Nevşehir’de doğdu. 6 yaşında bağlama çalmaya başlayıp, okul yaşamında pek çok etkinlikte görev aldı. Lise yıllarında gitar çalmaya başladı. Karşıyaka Belediyesi Konservatuvarı’nda 1 yıl keman dersi aldı ve 2012 yılında aynı kurumda yer alan Karşıyaka Belediyesi Çoksesli Korosu’na soprano olarak katıldı. 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında katıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu’nda gitar eşliği yapmaya devam ediyor. 2018 yılından bu yana birincilikle kazandığı İzmir Demokrasi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Müzikoloji Anabilim Dalı’nda lisans eğitimine devam ediyor. 2019 yılından bu yana da İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda Yardımcı Şef olarak görev alıyor.

 

Elif OKAN (Okul Öncesi Öğretmeni)

1992 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. 2010 yılında İzmir Göztepe Kız Meslek Lisesi’nde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Özel Eğitim Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimine başladı ve 2015 yılında mezun oldu. Aynı yıl devlet kadrosuna atanarak Ağrı ilinde Okul Öncesi Öğretmeni olarak 3 yıl görev yaptı. Bu süre içerisinde 1 yıl da Müdür Yetkili Öğretmenlik görevini üstlendi. 2018 yılında Manisa’ya tayin oldu. 2020 yılından bu yana da İzmir’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir devlet anaokulunda Okul Öncesi Öğretmeni olarak görev yapıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı, UNICEF ve MEB işbirliği ile yürütülen “Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi” kapsamında 4-5 Mart 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleşen Uluslararası Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı’nda “Etkinliklerle Minikleri Kapsıyoruz” isimli bir bildiri sundu. 23 Mart 2020 tarihinde başlayan Uzaktan Eğitim sürecinden bu yana MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Özelim Eğitimdeyim” mobil uygulamasına eğitici videolarıyla destek veriyor. 2017 yılında ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi Sosyoloji bölümünde başladığı eğitimi de devam ediyor. Nisan 2020 tarihinden bu yana Eğitmen Banu Türkuğur Şahin’den İşaret Dili Eğitimi alıyor. Ocak 2020 tarihinden bu yana da İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu bünyesindeki İZOT Mini grubunda gönüllü eğitimci olarak çalışmalarına devam ediyor.

 

Rojin Zehra TOPTAL (Keman – Hemşire)

1996 yılında İzmit’te doğdu. 2001 yılından bu yana İzmir’de yaşıyor. Büyük Çiğli Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2006 yılından bu yana keman çalıyor. Lisede TRT Türk Sanat Müziği Gençlik Orkestrası sınavlarını kazandı. Keman eğitimine orada başladı ve halen devam ediyor. 2018 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden mezun oldu.
2017 yılında Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından yürütülen ‘kankam olur musun?’ projesi kapsamında bir öğrencimizle ile tanışmak için İZOT’u dinlemeye geldi ve çok etkilendiğini belirtti. Nisan 2017’den bu yana gönüllü eğitimci olarak İZOT’a destek veriyor ve keman çalıyor.

 

Nazmi KURT (Gönüllü Baba – Yardımcı Eğitimci)

1978 yılında İzmir’de doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Bölümü’nde üniversite eğitimine devam ediyor. Özel bir şirkette operasyon memuru olarak çalışıyor. Otizmli oğlu Toprak Tahir aracılığıyla İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu ile tanıştı. 2014 yılından bu yana oğluyla birlikte çalışmalara katılıp İZOT içinde gönüllü eğitimci baba olarak görev alıyor. Aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında gerçekleşen kimi İZOT konserlerinde ritim grubuna darbuka ile destek veriyor.  Ağustos 2019’da Yunanistan’da gerçekleşen International Autism Meeting’de Dr. Orçun Berrakçay tarafından “Otizmli Çocuğa Sahip Ebeveynlerin Toplumsal Cinsiyet Algısı Açısından Değerlendirilmesinde Gönüllü Baba Örneği” konulu sunumda Nazmi Kurt özelinde bir sunum yapıldı.

 

Aydın KİL (Gönüllü Baba & Yardımcı Eğitimci)

1966 yılında Eskişehir’de doğdu. Üniversitede ön lisans eğitimini tamamladı. Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışıyor. 2015 yılında oğlu aracılığıyla İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu ile tanıştı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde lisans eğitimine devam eden, İZOT içinde çello çalan otizmli ve görme engelli öğrencimiz Batuhan’ın babası olan Aydın Kil, Ekim 2016’dan bu yana gönüllü yardımcı eğitimci olarak provalarda ve konserlerde öğrencilerimize destek veriyor.

 

Süha AKÇAY (Gönüllü Baba – Kamera)

1966 yılında Sarıkamış’ta doğdu. Lise eğitiminden sonra bankacı olarak çalışıp emekli oldu. Otizmli oğlu Ataberk sayesinde 2016 yılında İzot İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu ile tanıştı. 2017 yılından bu yana gönüllü baba olarak görev aldığı İZOT’un yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde kamera kayıtlarını yapıyor ve sosyal medyada İZOT’un tanıtımına katkı sağlıyor. Aynı zamanda ODER Otizm Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak da otizmli bireylerin ve ailelerin yanında yer alarak onlara destek oluyor.

 

Geçmiş dönem eğitimcilerimizi görmek için lütfen tıklayınız!

“EĞİTİMCİLER” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.