EĞİTİMCİLER

IZOT-Logo-Tr-Beyaz18 Nisan 2013 tarihinde Müzik Öğretmeni & Müzikolog Dr. Orçun Berrakçay tarafından kurulan İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu, gönüllü eğitimciler eşliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Müzik öğretmenleri ve müzik öğretmenliği bölümünde okuyan üniversite öğrencileri ile birlikte yaklaşık 15 kişilik bir eğitimcisi kadrosuna sahiptir. İZOT’un bir misyonu da daha çok çocuğa ulaşılabilmesi adına müzik eğitimcileri yetiştirmektir. Özellikle de genç eğitimcilerimizin öğretmenlik yapacakları şehirlerde yeni orkestra & koroların kurulmasına öncülük etmeleri en büyük mutluluğumuz olacaktır.

 

Dr. Orçun BERRAKÇAY (Kurucu & Şef)

1982 doğumlu Orçun Berrakçay, ilk ve orta öğrenimini Kütahya ve Seydişehir’de tamamladı. Antalya Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda lisans eğitimime başladı ve 2004 yılında tamamladı. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı ve Temmuz 2008’de “Müziğin Bir Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tipi Olan Otizmde Ortaya Çıkan Problemli Davranışlar Üzerindeki Etkisi: Ritim Uygulaması Çerçevesinde Dört Örnek Olay Çalışması” başlıklı tezini tamamlayarak mezun oldu. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başladı ve Eylül 2015’de “Deve Güreşi Ritüellerinde Müzik ve Müzisyenlik” başlıklı doktora tezini tamamlayarak mezun oldu. Ayrıca 2011 yılında Erasmus programı kapsamında öğrenci olarak Macaristan’a gitti. Szeged Üniversitesi Juhasz Gyula Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde bir yarıyıl süresince eğitim aldı. Macaristan’da bulunduğu süre içinde iki ayrı özel eğitim okulunda gönüllü olarak otizmli çocuklarla müzik çalışmaları yaptı. İngilizce ve başlangıç düzeyinde Macarca bilen Berrakçay’ın, müzik ve otizm üzerine makale, bildiri ve çevirileri vardır. 18 Nisan 2013 tarihinde İZOT’u kuran Berrakçay, yaklaşık 40 otizmli öğrenci ve gönüllü eğitimciler eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Müzik ve Otizm üzerine akademik geçmişini görmek için lütfen tıklayınız!

 

Şefika YURGA (Ritim Grubu Şefi – Müzik Eğitimcisi)

Şefika Yurga1950 yılında İzmir’de doğdu. 1971 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince Edrvard Zuckmayer, Fehamettin Özgüç, Muammer Sun, Saip Egüz, Ferhunde Erkin, Tulga Cetiz, Ahmed Adnan Saygun, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konzertmaister’i Ulvi Yücelen ile çalıştı. 1971-1993 yılları arasında Bornova Kız Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yaptı. 1971 yılından bu yana bir çok özel ve resmi anaokulu ve özel etüd merkezlerinde 0-12 yaş grubu öğrencilerine bireysel ve toplu; müzik, enstruman, müzikli dramatizasyon, yaratıcı drama, yaratıcı dans, ritmik jimnastik, bale ve teori dersleri, orkestra ve koro dersleri vermektedir. 2014 yılından bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak görev almaktadır. 2016 yılından bu yana ise İZOT ritim çalışmalarını yürütmektedir.

 

Emre KOPTUR (Koordinatör & Müzik Eğitimcisi)

Emre Koptur1990 yılında Denizli’de doğdu. Müzik eğitimine ortaokulda gitar çalarak başladı. 2004 yılında Denizli Hakkı Dereköylü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde çello ve piyano çalışmaya başladı. 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Üniversite hayatı süresince İzmir Sanat, İzmir Türk Dünyası Müzik ve Dans Topluluğu vb. topluluklara korist olarak katıldı. 2014 yılında Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle bir Avrupa Birliği projesi olarak gerçekleştirilen Otizmle Dans Projesi’nde çalışmaya başladı. Şu an hala özel eğitim kurumlarında ve ODER’de otizmli ve özel gereksinimli bireylerle çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılından bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak görev alan Emre Koptur, koordinatör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

Uğur ERBİL (Koordinatör & Müzik Eğitimcisi)

ugur-erbil1993 yılında Bursa’da doğdu. Bursa/Yıldırım İlçesi Şerif Artış İlkokulu’nda öğrenimine başladı. İlkokul 4. Sınıfta gitar eğitimine başladı. Yine orta öğrenimini aynı okulda bitirdi. Daha sonra Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda gitar ve piyano eğitimimi sürdürüp 2016 yılında mezun oldu. Otizmle lisans son sınıfta Topluma Hizmet Uygulamaları dersi ile tanıştı. Kocatürk Koleji ve İzmir Dans Akademisi’nde gitar eğitmenliği yaptı. Şu an İzmir Sağlık Koleji’nde ve Nar Taneleri Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde aktif olarak müzik öğretmenliği yapıyor. Ekim 2015’den bu yana İZOT’ta gönüllü olarak görev alan Uğur Erbil, koordinatör olarak çalışmalarını sürdürüyor. 

 

Güneş SÖNMEZ (İZOT Mini Kurucu Şef – Müzik Eğitimcisi)

gunes-sonmez1993 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ortaokulu’nda piyano bölümünü kazandı ve bir sene eğitim aldı. Ardından Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano ve keman eğitimini tamamladı. 2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitimi A.B.D’ye girdi. Burada da piyano ve yan flüt eğitimini tamamlayarak 2016 yılında mezun oldu. Önceden Serenad Sanat Merkezi’nde piyano ve işitme dersleri verdi. Yine aynı yılda TOBAV çocuk korosu’nda İsmail Bilen ile çalıştı ve halen devam ediyor. TOBAV’da Carl Orff yaklaşımı üzerine eğitimcilik yapıyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde TOBAV işbirliği ile müzik eğitimi veriyor. Otizmle 2015 yılında Topluma Hizmet Uygulamaları dersi ile tanıştı. Çalışmalarına gönüllü eğitimci olarak İZOT’ta başladı ve halen devam ediyor.

 

Gülbe ALAGEYİK (İZOT Mini Koordinatör & Müzik Eğitimcisi)

gulbe-alageyikKasım 1993’te İzmir’de doğdu. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Kuşadası’nda tamamladıktan sonra 2007 yılında Aydın Yüksel Yalova AGSL müzik bölümünü kazandı. Müzik eğitimini viyolonsel ve piyano üzerine sürdürdü. 2011 yılında 9 Eylül Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı ve 2015 yılında eğitimini tamamladı. Lisans öğrenimindeki Özel Eğitim dersinde otizm ile tanıştı. Halen bireysel olarak otizmli çocuklarla piyano çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılından bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak yer alıyor.

 

Mazlum CİHANGİR (Müzik Eğitimcisi & Mandolin)

mazlum-cihangir1946 yılında doğdu. İlkokulu Tekirdağ ili, Muratlı ilçesi, Aydın Köyü İlkokulu’nda okudu. Kepirtepe Erkek İlköğretmen Okulu’na girdi. Ortaokulu orada okuduktan sonra liseyi Ankara Erkek İlköğretmen Okulu Müzik Semineri sınıflarında okuyarak 1965 Haziranında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne gitti. 1969 Haziranında G.E.E.’den mezun oldu. Yurdumuzun değişik Öğretmen Okulları ve Orta Dereceli Okullarında Müzik Öğretmenliğinde bulundu. 1980-1981’ de Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde okudu. Ayrıca 1987-1988’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde Lisans tamamlayarak mezun oldu. 06.02.1996 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Ardından beş yıl Gaziantep’te Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulu’nda; bir yıl da, Muğla ili Fethiye ilçesi Özel ATA İlköğretim Okulu’nda Müzik Öğretmenliği yaptı. Dört sertifikalı İzci Lideri’dir. Katıldığı çeşitli Şiir Yarışmalarında Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Mansiyon dereceleri ile ödüllendirilmiştir. Şiir, öykü yazma ve beste çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve iki kız babasıdır. Şubat 2014’den bu yana gönüllü olarak İZOT ekibinin içinde gönüllü olarak yer alıp, gruba mandolin ile eşlik etmektedir.

 

Oğuz TAKMAK (Müzik Eğitimcisi & Mandolin)

oguz-takmakİlkokul, ortaokul ve Öğretmen okulunu Uşak’ta bitirdi. 1968-69 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne girerek 1971-1972 yılında mezun oldu. Yavuz Selim İlk Öğretmen Okulu’na atandı. Daha sonra Uşak Kız İlk Öğretmen Okulu’nda çalıştı. Öğretmen okullarının kapanmasından sonra İzmir Suphi Koyuncuoğlu Lisesi, Balçova Lisesi, İnönü Lisesi, Ali Erentürk Ortaokulu’nda çalıştı. Anaokulu ve Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde görev yaptı. Bu yıllarda güzel sanatlar lisesine, konservatuvara ve eğitim fakültesi müzik bölümüne öğrenci yetiştirdi. Otuz yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Nisan 2015’ten bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’na gönüllü olarak destek veriyor ve mandolin çalıyor.

 

Büşra AYBACAK (Üniversite Öğrencisi – Yardımcı Eğitimci)

busra-aybacakEkim 1998’de İzmir’de doğdu. 2016 yılında İzmir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Özel Eğitim Bölümü’nü bitirdi. Bostanlı Duyu Terapi Özel Eğitim Merkezi’nde stajını tamamladı. Yine 2016 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. İZOT katılımcılarından Kaan ve Ezgi’nin kuzeni olan Büşra, otizmli çocuklarla ilgilenmeyi sevdiği için ve çocukların elde ettiği başarılarla gurur duyduğu için Mayıs 2014’ten bu yana İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü yardımcı eğitimci olarak görev alıyor.

 

Sevim TEKİN (İZOT Mini – Müzik Eğitimcisi)

Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. İlköğretimini Muğla/Bodrum’da tamamladı. Muğla Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni 1.likle kazandıktan sonra 2010 yılında Ümran Baradan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ne geçiş yaparak keman ve piyano eğitimini tamamladı. Bu sırada Bodrum Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde Müzik Eğitmenliği yaptı ve çeşitli Masterclass’lara katıldı. 2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda lisans eğitimine başladı. 2013 yılında keman ve piyano eğitmeni olarak Yol Müzik Sanat Merkezi ve Yeşilyurt Sanat Merkezi’nde çalışmaya başladı. 2015 yılında Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Dayanışma Vakfı’nda (TOBAV) İsmail Bilen’in asistanlığını yaptı. Serenad Sanat Merkezi’nde keman ve piyano derslerine yürüttü. 2016 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Ege Sistem Orta Okulu’nda Orff  Schulwerk ve Temel Müzik Eğitimi dersleri vermeye başladı. Otizmle 2015 yılında Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında tanıştı ve İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci olarak çalışmalarına başladı ve halen devam ediyor.

 

Rojin Zehra TOPTAL (Keman – Üniversite Öğrencisi)

Ağustos 1996’da İzmit’te doğdu. 2001 yılından bu yana İzmir’de yaşıyor. Büyük Çiğli Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2006 yılından bu yana keman çalıyor. Lisede TRT Türk Sanat Müziği Gençlik Orkestrası sınavlarını kazandı. Keman eğitimine orada başladı ve halen devam ediyor. Şu anda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nde okuyor.
2017 yılında Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından yürütülen ‘kankam olur musun?’ projesi kapsamında bir öğrencimizle ile tanışmak için İZOT’u dinlemeye geldi ve çok etkilendiğini belirtti. Nisan 2017’den bu yana gönüllü eğitimci olarak İZOT’a destek veriyor ve keman çalıyor.

 

Tuba Ece YURDAER  (Müzik Eğitimcisi)
1986 yılında Siverek’de doğdu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’ndan 2010 yılında mezun oldu. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde Spikerlik-Sunuculuk Eğitimi aldıktan sonra Tv8’de sabah haberlerinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 2015 yılında Selçuk Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli kuruluşlarda müzik öğretmenliği yaptı. Nisan 2017’de İZOT ile tanıştı, gönüllü olarak eğitimcilik yapmaya devam ediyor.

 

 

Nazmi KURT (Gönüllü Baba – Yardımcı Eğitimci)

nazmi-kurtHaziran 1978’de İzmir’de doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Bölümü’nde üniversite eğitimine devam ediyor. Özel bir şirkette operasyon memuru olarak çalışıyor. Otizmli oğlu Toprak aracılığıyla İZOT ile tanıştı. 2014 yılından bu yana oğluyla birlikte çalışmalara katılıp İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda gönüllü eğitimci baba olarak görev alıyor.

 

 

Aydın KİL (Gönüllü Baba & Yardımcı Eğitimci)

aydin-kil-izot1966 yılında Eskişehir’de doğdu. Üniversitede ön lisans eğitimini tamamladı. Halen TSK’da çalışıyor. 2015 yılında oğlu aracılığıyla İZOT’la tanıştı. Çelist öğrencimiz otizmli ve görme engelli Batuhan’ın babası olan Aydın Kil, Ekim 2016’dan bu yana gönüllü yardımcı eğitimci olarak görev alıyor. 

 

 

 

 

Geçmiş dönem eğitimcilerimizi görmek için lütfen tıklayınız!

İzleyici Görüşleri  ve Ailelerin Görüşleri  sayfalarımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

“EĞİTİMCİLER” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.