Sevgi Yağmuru Olup Gönüllere Yağdılar

Otistik Müzikİzmir’in başarılı iş kadınları otizmli çocuklar için tek yürek oldu. İzmir’deki otizmli çocuklar yararına hayata geçirilen “Yağmur Çocuklar” projesi kapsamındaki ikinci etkinlik önceki akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. İzmir’in iş ve toplum yaşamında önde gelen kadınları, gecede otizmli çocuklarla tango yaparken, birlikte şarkılar söylediler. Etkinliğin sonunda Vali Kıraç, eşi Berrin Hanım, geceye damgasını vurup Türkiye’de bir ilke imza atan İzmirli kadınlar ve otizmli çocuklar hep birlikte dans etti. Geceden ve bundan sonra aynı çerçevede yapılacak etkinliklerden elde edilecek gelir, Anadolu Otizm Eğitim ve Mücadele Vakfı, Konak Moris Bencuya Otizmli Çocuklar Eğitim Merkezi, Sabahat Akşiray Otizmli Çocuklar Eğitim Merkezi’ne bağışlanacak.

Ünlü sanatçılar geldi
Sunuculuğunu Ayçe Dikmen’in yaptığı gecede İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ve eşi Berrin Kıraç, Devlet eski Bakanı Işılay Saygın, CHP Parti Meclisi Üyesi Faruk Demir’in yanı sıra İzmir iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri yerini aldı. Etkinlik Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Mehter Takımı’nın konseri ile başladı. Daha sonra Konak Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinin dans gösterileri ile devam etti. Uluslararası üne sahip perküsyon sanatçısı Okay Temiz, otizmli çocuklar ve gönüllü kadınlarla birlikte müzik resitali sunarken, bu şovun ardından İzmir’in yetiştirmiş olduğu dünyaca ünlü piyanist Burçin Büke yağmur çocuklarından Ateş Güldoğan ile birlikte mini bir konser verdi. Ünlü keman sanatçısı Tuncay Yılmaz, müzikte önemli başarılara imza atan otizmli Cem Vardarcı ile sahnedeki yerini alırken, ünlü türkücü Faruk Demir de “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” adlı eseri seslendirdi.

Otizmli çocuklarla tango
Gecede İzmir’in önde gelen kadınlarından Filiz Eczacıbaşı Sarper, İrem Pehlivanoğlu, Melis Barçın, Ayşe Akın, Yeşim Veryeri, Seda Kaya, Deniz Sakman, Gülnur Vural, Özgür Yasemin ve Defne Atakan, Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Tango grubu ile sahnedeki yerlerini aldı. Haftalar boyunca devam eden provaların ardından başarılı bir şekilde tango yapan kadınlar ve otizmli çocukları yüzlerce davetli alkışları ile ödüllendirdi.
Etkinliğin son bölümünde ise kente damgasını vuran kadınlar ve otizmli çocuklar koro ve solo olarak verdikleri konserle büyük alkış aldı. 40 başarılı kadın koro oluşturarak şarkılara eşlik ederken, işkadını Özlem Akgermen, Yaren Koşucuoğlu ile birlikte “Que Sera” isimli şarkıyı seslendirdi. İlk düetin ardından işkadını Berna Noyaner, Songül Özergönenli ile birlikte “Dönülmez Akşamın Ufkundayız” adlı eseri icra ederken, işkadını Berkay Eskinazi de Burak Koçulu ile birlikte “Buruk Acı” şarkısını söyledi. “Annem Annem” adlı şarkıyı söyleyen işkadını Zehra Paker ve Özge Çeltik salonda duygusal anların yaşanmasına neden olurken, “Samanyolu”nu seslendiren işkadını Betül Elmasoğlu ve Umut Arslan büyük beğeni topladı.

Tükiye’de bir ilke imza attılar
Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı da, Doğuş Derici ile söyledikleri “Yemeni Bağlamış Telli Başına” şarkısıyla salonda tempoyu yükselttti. Final ise Aylin Süphandağlı’nın Mertcan Bekdemir ile söylediği Barış Manço’nun “Anlıyorsun Değil mi?” şarkısı yapıldı. Etkinliğin sonunda Vali Kıraç, eşi Berrin Hanım, geceye damgasını vurup Türkiye’de bir ilke imza atan İzmirli kadınlar ve otizmli çocuklar hep birlikte dans etti.

Geliri eğitime aktarılacak
İzmir’de 10 bin otizm hastası olduğunu ve bunların çok az bir bölümünün eğitim gördüğünü vurgulayan KAMED Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Akın, otizme dikkat çekmek ve daha çok otizmli çocuğun eğitim görmesi için başlattıkları “Yağmur Çocuklar” projesi kapsamında ikinci etkinliğe imza attıklarını belirtti. Akın, “Bu gece birbirinden farklı gösterileri otizmli çocuklarla birlikte sahneledik. Elde edilecek gelirler Anadolu Otizm Eğitim ve Mücadele Vakfı, Konak Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’ne bağışlanacak. Tüm kadınlarımızı destekleri için davet ediyorum. Bu projeye İzmirimiz sahip çıktı. Katkı koymak isteyenler bize 0 232 463 63 24 numaralı telefondan ve ayseakin@yagmurcocuklari.org adresinden ulaşabilir” dedi.

4 etkinlik daha yapılacak

Başkan Ayşe Akın ayrıca 4 organizasyona daha imza atacaklarını belirtirken, şöyle konuştu: “Şubat ayında Fashion Week defilesi, Mart’ta İsmail Acar resim sergisi, Nisan’da Kütahya Porselen seramik sergisi ve son olarak da Mayıs’ta Spor ve Kültür Şenliği düzenleyeceğiz. Tüm bu organizasyonlar bitince toplam geliri kamuoyu ile paylaşıp belirttiğimiz kurumlara aktaracağız.”

 

www.yeniasir.com.tr

25/01/2013

 

[fblike]

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir