Otizmli Cem Görkem Gündoğdu Sınav Hakkını Aldı

Cem Görkem Gündoğdu Müzik ve OtizmOtizmli Cem Görkem Gündoğdu, müzik eğitimi alabilmek için bir yıldır verdiği hukuk mücadelesinin ardından sınav hakkını aldı. MEB harekete geçti. Güzel Sanatlar Lisesi’nde özel durumu gözetilmeden sınava alınıp başarısız sayılan Gündoğdu yeniden sınava girecek.

Üç yaşında otizm teşhisi konulan Cem Görkem Gündoğdu, Mersin’de yaşıyor ve altı yıldır piyano eğitimi alıyor. Müzik onun tutkusu. Bu alanda eğitimine devam etmek isteyen Gündoğdu, geçen sene Nevin Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi’ne başvurdu. 15 yaşındaki Cem Görkem, güzel sanatlar lisesinin sınavına girdi ancak kazanamadı. Özel durumu dikkate alınmayan Gündoğdu, diğer çocuklarla birlikte sınava sokuldu.

Oysa Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde özel gereksinimli çocuklar için “Başarı değerlendirmeleri akranlarıyla birlikte değil, özel durumlarına göre yapılmalı” diyor. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kabul ettiği otizm eylem planında da, kaynaştırma eğitiminden yararlanmak isteyen otizmli çocukların yetenek sınavlarına girerken raporlarının dikkate alınması isteniyor.

Cem Görkem Gündoğdu, istemediği halde teknik ve endüstri meslek lisesine başladı. Şimdi lise ikinci sınıf öğrencisi. Piyano dersleri almaya devam ediyor. Aile ise oğullarının eğitim hakkı için hukuk mücadelesine başladı. Kasım 2013’te ‘eğitimde ayrımcılık’ davası açılması için savcılığa yapılan suç duyurusundan sonuç alınamayınca, aile konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu’na (ombudsman) taşıdı. Ombudsman aileyi haklı buldu ve MEB’e Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Yönetmeliği’nde, engelli bireylerin özel durumlarına uygun sınav ve eğitim imkânı sağlanacak şekilde değişiklik yapılmasını tavsiye etti.

 

Mahkeme: Telafisi güç zararlar doğurur

Ailenin açtığı yürütmeyi durdurma davasından da Cem Görkem Gündoğdu lehine bir karar çıktı. Mersin 2. İdare Mahkemesi 29 Ağustos tarihinde, Gündoğdu’nun özel durumu gözetilmeden sınava alınmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, Gündoğdu’nun eğitim öğretim hakkının engellenmesi nedeniyle telafisi güç zararlar doğurabileceğini belirterek, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

 

“Emsal olsun, otizmli çocuklar sorun yaşamasın”

Ancak aile, mahkeme kararlarına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da yeniden sınav hakkı vermesi için beklemek zorunda kaldı. Al Jazeera Türk’ün gündeme getirdiği bu hukuk mücadelesi ve bekleyiş, bakanlığın harekete geçmesiyle son buldu. Cem Görkem, gelecek hafta yeniden sınava alınacak. Anne Ferda Gündoğdu, kararın diğer otizmli çocuklar için de önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bundan sonra bu sorunu yaşayacak çocuklar için daha iyi şeyler olacak. Bu karar ve uygulama bir emsal olacak umarım. Rehberlik Araştırma Merkezi’nden, kendilerine bakanlıktan uyarı geldiğini, en erken zamanda sınavın yapılmasını istediklerini söylediler. Hatta Rehberlik Araştırma Merkezi istediğimiz bir şey olup olmadığını sordu. Sınavda Cem Görkem’e bir soruyu gerekirse ikinci kez sormalarını istedik. Kimi zaman dikkati dağılıyor çünkü. Kendi piyano öğretmeninin girmesini talep ettik. Sınav komisyonunun yanı sıra sınavda tarafsız olması için okul dışından bir öğretmen, Rehberlik Araştırma Merkezi’nden bir uzman da girecek belki.” 

Sınav, ailenin isteği üzerine kamera kaydına da alınacak. Cem Görkem Gündoğdu heyecanla sınav gününü bekliyor. Rehberlik Araştırma Merkezi, raporu yazıp okul ile irtibata geçtikten sonra sınav günü kararlaştırılacak.

Umay Aktaş Salman

 Not: 16 Ekim 2014 Al Jazeera Türk’den alıntıdır.

 

 

Sevgili Cem’e yeniden gireceği yetenek sınavında başarılar diliyor, iyi haberlerini duyurmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca Cem’in hukuk mücadelesindeki emeklerinden dolayı Avukat Sayın Sedef Erken’e teşekkür ediyoruz.

Müzik ve Otizm

Cem Görkem Gündoğdu’nun müzik performans videolarını izlemek için lütfen tıklayınız

 

 

[fblike]

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir