Otizmli Buğra, Viyana’daki Engelliler Piyano Yarışmasında Türkiye’yi Temsil Edecek

Buğra ÇankırHatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı ikinci sınıf öğrencisi otizmli Buğra Çankır, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 4 yılda bir düzenlenen 3’üncü Uluslararası Engelliler Piyano Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek.Japonya’da video kayıtları izlenerek yapılan ön elemeyi geçen İskenderunlu Buğra Çankır, Viyana’daki finallerde 16 ülkeden 44 piyanist arasına girmeyi başardı. 14-16 Kasım’da gerçekleştirilecek yarışmaya öğretmeni Valentyna Keremet’le birlikte hazırlanan Buğra Çankır, annesi Necla Çankır’a da büyük sevinç yaşattı. Konuşma güçlü çeken Buğra’yı hiç yalnız bırakmayan Necla Çankır, oğlunun yarışma parçası olarak Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Orhan Şallıel’in özel olarak karma eser hazırladığını söyledi.

 

Buğra’nın yarışmada Fryderyk Chopin ve Ludwig Van Beethoven’in iki ayrı eserini çalacağını, ayrıca Ludwig Van Beethoven’in 9’uncu senfonisine uyarlanmış karma eser istendiğini aktaran Necla Çankır, Oğlum Buğra, şefimiz Orhan beyin hazırladığı, Itri ve Beethoven’in sentezi olan ‘Dünya’ya Dua’ parçası ile yarışacak. Hedefimiz ülkemize altın madalya ile dönmek dedi.

 

Buğra’nın engellilere yeteneği doğrultusunda nitelikli ve yapılandırılmış eğitim sağlanması durumunda neleri başarabildiklerinin güzel bir örneği olduğunu vurgulayan Necla Çankır, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı okul yönetimi ve öğretim üyelerinin büyük ilgisi karşısında Buğra da, biz de çok mutluyuz. Biz evladımızı çok seviyoruz. Aldığı eğitim ile Buğra da başarılı olarak karşılığını vermeye çalışıyor. Bugünlere kolay gelmedik. Bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz diye konuştu.

(www.haberler.com sitesinden alıntıdır.)

 

Buğra Çankır Piyano Performansı

Beethoven Op 2 Sonata No 1

[embedplusvideo height=”500″ width=”630″ editlink=”http://bit.ly/1fvw209″ standard=”http://www.youtube.com/v/U8ahBWT4qnw?fs=1″ vars=”ytid=U8ahBWT4qnw&width=630&height=500&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep9928″ /]

 

 

Buğra Çankır’ın diğer videoları için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.muzikveotizm.com/?page_id=527

 

 

[fblike]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir