Antalya Ramazan Hatice Savaş OÇEM’i Ziyaret Ettik

Antalya Hatice Ramazan Savaş OÇEM Müzik ve Otizm Orçun Berrakçay13 Ocak 2014 tarihinde Antalya Ramazan Hatice Savaş Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni (OÇEM) ziyaret ettik. Okul Müdürü Sayın Mehmet Yıldız ile yaptığımız görüşmede; Antalya’da sadece otizmli çocuklara eğitim veren tek okul olduklarını, yaklaşık 130 otizmli öğrencileri olduğunu ve tam gün eğitim aldıklarını öğrendik. Ayrıca Müdür Bey’in kendisinin de uzun yıllardan beri bağlama çaldığını, öğretmenlerin motivasyonunu arttırmak için öğretmenler korosu kurduklarını ve okullarında dört tane müzik öğretmeni ve iki tane müzik odaları olduğunu öğrendik.

Sonrasında müzik öğretmenlerini ziyaret ettik. İlk olarak Müzik Öğretmeni Sayın Neslihan Keltek ile görüştük. İki ayrı odada ikişer öğrenciyle çalıştıklarını, okullarında gerekli müzik materyallerinin (bateri, ritim çalgıları, bağlama, gitar ve org) olduğunu, ritim çalışmaları yaptıklarını ve öğretmenlerin çalgılarıyla eşlik ettiklerini öğrendik. İşbirliği içinde olma kararı aldık.

İkinci olarak Müzik Öğretmeni Sayın Banu Süzer Dikici ile uzun bir görüşme yaptık. Özel öğretim yöntemleri (sayı eşleştirme yöntemiyle piyano, çalışması, işbirlikli gitar çalışması, ritim çalışması vb) üzerine konuştuk ve kendi aramızda uygulama yaptık. Banu Öğretmen’in yöntemlerini konuştuk ve kritik yaparak değerlendirdik. Antalya’da özel eğitim üzerinde ve kaynaştırma öğrencilerinin olduğu okullarda çalışan müzik öğretmenlerini biraraya getirerek yaptığımız çalışmaları paylaşmak, müzik derslerine yeni bir boyut kazandırarak çocuğun derse aktif olarak katılımını sağlamak ve yaşanılan problemlerin çözümünü kolaylaştırmak için bir proje gerçekleştirme kararı aldık.

 

Antalya Muratpaşa Ramazan Hatice Savaş Özel Eğitim Uygulama Merkezi müzik çalışmaları videoları için lütfen tıklayınız

 

 

[fblike]

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir