İZOT

IZOT-Logo-Tr-Beyaz

“Müzik Otizm” olarak bireysel olarak müzikle herhangi bir şekilde uğraşan, şarkı söylemeyi seven, müzik eğitimi alan veya alamayan otizm tanılı çocuklarımızı ve gençlerimizi biraraya getirmek bizim için büyük bir hedefti. Bu amaçla onların sosyalleşmelerini sağlamak, kendilerine olanak verildiğinde neler yapabileceklerini göstermek, ailelere motivasyon sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla bir orkestra ve koro oluşturmak istediğimizde, ODER Otizm Derneği otizm konusunda etkin olarak çalışan bir dernek olarak bize her türlü desteği vereceğini söyledi.

Tamamen gönüllülük üzerine dayalı ve halka ulaşmayı hedeflediğimiz bu proje için en önemli mesele mekandı. Çalışacağımız mekan hem uygun bir şekilde yapılandırılmış, hem de ailelerin çocuklarıyla birlikte rahat bir şekilde ulaşabilecekleri bir yerde olmalıydı. Bu kriterler doğrultusunda İzmir Tobav ile yaptığımız görüşmede;  herhangi bir beklentileri olmaksızın, mekanlarını ve her türlü araç gereçlerini kullanmamıza olanak sağlayacaklarını söylediler. Sonrasında internet sitemiz ve sosyal medya aracılığıyla, herhangi bir çalgı çalabilen ya da şarkı söyleyebilen otizm tanılı çocuklar ve gençler aradığımızı duyurduk.

İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu olarak 18 Nisan 2013 tarihinde İzmir’de Müzik Öğretmeni & Müzikolog Dr. Orçun Berrakçay şefliğinde çalışmalara başladık. 4 öğrenci ile çıktığımız yolda 2013 yılında yaklaşık 20 öğrenciye, 2014 yılında yaklaşık 30 öğrenciye, 2015 yılında da yaklaşık 40 öğrenciye kadar ulaştık. Bize gönüllü olarak destek veren eğitimcilerimiz ve sevgili ailelerimiz ile kısa sürede bir takım ruhu kazandık. Otizm konusunda deneyimli müzik öğretmenlerimiz ve gönüllü eğitimcilerimizle gücümüze güç kattık. Ayrıca 2015 yılında Şefika Yurga öğretmenimizin yönetiminde ritim çalışmalarına da başladık. Eğitim Fakültelerinin Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında aramıza katılan öğretmen adayları ve üniversitelerin sosyal sorumluluk topluluklarından gönüllü olarak bize destek veren üniversite öğrencileri ile birlikte daha da büyüdük. 2015 yılından bu yana katılımcı sayımızın artması ve daha geniş çalışma alanına ihtiyaç duyulmasından dolayı çalışmalarımızı İzmir Fuarı içinde yer alan Sosyal Projeler binasında yapmaya başladık. 

Dünyada otizmli bireylerden kurulmuş en büyük orkestra ve koro olan İZOT bu güne kadar yaklaşık 150 konser vermiştir. Ayrıca 2016 yılında Londra Roehampton Üniversitesi’nde İZOT’un otizmli çocukların sosyalleşme sürecine etkisi üzerine bir yüksek lisans tezi yazılmıştır. İlk yurtdışı konserini Nisan 2017’de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de veren İZOT, Eylül 2017’de Gençlik ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Macaristan’da düzenlenen Makel Los Sans Tache Festivali’ne Türkiye’yi temsilen katıldı. Ayrıca Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nde ve Viyana Yunus Emre Enstitüsü’nde de iki ayrı konser verdi. Yurtdışı organizasyonlardan davetler almaya devam eden İZOT, sponsor bulabilmesi durumunda uluslararası platformda daha fazla sesini duyuracaktır.

6 yıllık İZOT deneyimi ve birlikte müzik yapmanın sosyalleşme üzerindeki olumlu etkilerini gördükten sonra; özellikle okul öncesi dönemdeki otizmli çocukları sosyal hayata alıştırabilmek, arkadaşlık ilişkilerini geliştirebilmek, çocukların komut alma becerilerini geliştirebilmek ve iyi bir müzik altyapısı oluşturabilmek için 2017 yılında İZOT MİNİ grubumuzu kurduk. Güneş Sönmez şefliğinde, gönüllü müzik eğitimcilerimizin de desteğiyle çalışmalarını sürdüren grupta yaklaşık 20 katılımcıya ulaştık.

59 çocukta 1 tanı alındığı bilinen otizmli çocuklar ve ailelerine yol gösterici olabilmek, ailelerin çocuklarına olan güvenlerini ve kendi motivasyonlarını üst seviyelere çıkarmak, diğer ailelere örnek model oluşturabilmek, kendilerine olanak verildiğinde otizmli bireylerin neler yapabileceklerini göstermek ve toplumsal farkındalık oluşturmak adına İZOT olarak üstlendiğimiz misyonu devam ettireceğiz. 

Çalışmalarımıza katılım ücretsiz olup, ön değerlendirme sonucu katılımcı kabul edilmektedir. Konser, proje, eğitim ve sponsor talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

 

İZOT Kurucu Şefi

Dr. Orçun Berrakçay: +90 532 559 17 27

 

İZOT Etkinlik Koordinatörü

Semra Güngör: +90 533 342 87 39

 

Email: muzikveotizm@hotmail.com

 

Eğitimciler  Katılımcılar  Televizyon Haberlerimiz  Gazete Haberlerimiz  Ailelerin Görüşleri 

İzleyici Görüşleri  Konser Videoları  Prova Videoları  Geçmiş Konserler  Gelecek Konserler

 

 

 

 

“İZOT” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.