İZOT EVDEN OTİZM FESTİVALİ

Covid-19 salgını sebebiyle evde kaldığımız günlerde otizmli bireylerin hayatlarına renk katmak, yeni yetenekleri ortaya çıkarmak, ailelerine motivasyon sağlamak ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu Kurucu Şefi Dr. Orçun Berrakçay koordinatörlüğünde “Haydi Yeteneğini Göster” sloganıyla “izmirizot” Instagram hesabı üzerinden yapılan canlı yayınlarla, 4- 22 Mayıs 2020 tarihleri arasında “İZOT Evden Otizm Festivali” düzenlendi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yurtdışından festivale katılan otizmli bireyler yeteneklerini gösterme fırsatı buldular. Çaldıkları enstrümanlar, söyledikleri şarkılar, çizdikleri resimler ve özel performanslarıyla izleyenlerin beğenisini kazandılar. Toplamda 12 instagram canlı yayınıyla gerçekleşen festivalde 64 yetenek ve 29 konuk yer aldı.

“Covid-19’un otizmli bireyler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri İZOT Evden Otizm Festivali aracılığıyla bir nebze olsun azaltmayı hedeflediğimiz bu festivalde otizmli bireyler evlerinde sanki gerçek bir sahneye çıkıyormuş gibi hazırlık yaptılar. Bu durum onlara ve ailelerine mutluluk verdi. Sergiledikleri canlı performanslar aracılığıyla kendilerini ifade eden çocuklar ve gençler birbirlerini de izleyerek motive oldular. Ünlü konukların da festivalimize katılımıyla birlikte onların da takipçilerine ulaşmış olduk. Otizmi hiç bilmeyen kişiler de kendilerini bir anda otizm festivalinin içinde buldular. Otizmli bireylerin ne kadar çok yeteneği olduğunu fark ettiler. Böylelikle toplumsal farkındalığı da sağlamış olduk.

Festival görsellerimizi hazırlayan Grafiker Cemil Denizer’e, sosyal medya ve teknik destekleri için İZOT eğitimcileri Büşra Aybacak’a ve Elif Okan’a, festival haberleri için Anadolu Ajansı Muhabiri Tezcan Ekizler’e, iletişim destekleri için Feruz Bozaslan, Nazan Yaşarbaş, Semra Güngör ve Yeşim Zorlu’ya çok teşekkür ederiz.

Final gecemizin gerçekleşmesindeki desteklerinden dolayı BJK Kabataş Vakfı Başkanı Hasan Anıl Cansızoğlu’na, ODER Otizm Derneği Başkanı Ergin Güngör’e, Kabataş Erkek Lisesi Müzik Öğretmeni Özgen Zeybek’e, İZOT Evden Otizm Festivali süresince katılan tüm konuklarımıza, en önemlisi performanslarını sergileyen onlarca yeteneğimize, onların değerli ailelerine, eğitimcilerine ve Gaziantep Kayakent Hatıra Ormanı’na dikilmek üzere bütün katılımcılara fidan armağan eden BJK Kabataş Vakfı’na çok teşekkür ederiz.”

Festivale konuk sanatçı olarak Ufuk Yıldırım, Şenol İpek, Haluk Elvan, Gökhan Tepe, Janset Paçal ve Sinan Güleryüz katıldı. Fark yaratan konuk olarak da Avukat Uğur Poyraz, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Seher Çalıkoğlu, Öğr.Gör. Harun Baki, Miray Altun, Arzu Sametkızı, Can Yıldız, Tolga Gökçe, Soner Gül, Fzt. Ayşe Akkuş ve Fatoş Dayıoğlu canlı yayınlarda yer aldı.

İZOT Evden Otizm Festivali Final Gecesi; BJK-Kabataş Vakfı, İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korusu, ODER Otizm Derneği ve Müzik Otizm işbirliğiyle 22 Mayıs 2020 Cuma akşamı 2,5 saat boyunca izmirizot Instagram sayfasından canlı yayında birbirinden değerli konukların katılımıyla gerçekleşti.

Final gecesine Armağan Pekkaya (Yönetmen), Berna Sağlam Naipoğlu (İletişim ve Marka Yöneticisi), Burak Kut (Müzisyen), Celil Nalçakan (Oyuncu), Cem Arslan (Radyocu), Ergin Güngör (ODFED Otizm Dernekleri Federasyon Başkanı), Gökhan Tepe (Müzisyen), Güvenç Dağüstün (Müzisyen), Hasan Anıl Cansızoğlu (BJK Kabataş Başkanı ve Eğitim Gönüllüsü), Jessica O’Rourke Çarmıklı (Sporcu), Mehmet Turgut (Fotoğraf Sanatçısı), Özgen Zeybek (Kabataş Erkek Lisesi Müzik Öğretmeni), Sümer Ezgü (Müzisyen), Şebnem Sungur (Müzisyen) katılmıştır. Final Gecesi için farklı mesleklerden ünlü isimlerin katılımı ile de otizm farkındalığını geniş kitlelere ulaştırmak hedeflendi. 

BJK Kabataş Vakfı Başkanı Hasan Anıl Cansızoğlu; “Final gecenin ev sahipliğini yapan İZOT’a ve onlarca yetenekle tanışmamızı sağlayan İZOT Kurucu Şefi Dr. Orçun Berrakçay’a, ODFED Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Güngör’e ve kurumlararası işbirliğinin hayat bulmasındaki katkıları nedeniyle Kabataş Erkek Lisesi Müzik Öğretmeni Özgen Zeybek’e ve festivale katılan tüm konuklara teşekkür ederken, insanlık olarak otizmli bireylerin zengin ruhlarından öğrenecek çok değerin olduğunu, bir farkındalık yaratmak gerekiyorsa kendisine normal insanın tanımı yapan herkesin otizmli bireylerin dürüst, yalın, riyasız, çıkarsız ve açıksözlü tutumlarından öğrenecek çok şeyi olduğunu ifade etti.”

İZOT Evden Otizm Festivali Final Gecesi – 22/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 9/9 – 21/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 8/9 – 20/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 7/9 – 18/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 6/9 – 14/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 5/9 – 13/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 4/9 – 11/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 3/9 – 08/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 2/9 – 06/05/2020

İZOT Evden Otizm Festivali 1/9 – 04/05/2020