BUĞRA ÇANKIR

1994 yılında doğan Buğra, Dörtyol/Hatay nüfusuna kayıtlıdır..  Üç yaşına geldiğinde otizmli olduğu anlaşıldığından beri yoğun eğitim almaktadır. Halen yaşama dair bildiği her şey birebir özel eğitimlerle öğretilmiştir.  4 yaşında kelimelerin anlamını bilmeden okumayı öğrendi. Halen konuşmada ve sosyal iletişimde güçlük yaşamasına rağmen, Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünde kaynaştırma öğrencisi olarak akademik eğitimini sürdürmektedir.

 

Diğer taraftan 2004 yılında, yabancı literatürde “Absolute Pitch”; Türkçede “mutlak kulak” olarak adlandırılan ve milyonda bir sıklıkla rastlanılan, müzik dehalığı özelliğine sahip olduğu keşfedildi. Gerek bir müzik aletinden çıksın gerekse de tabii olarak mevcut olan her türlü sesi, kendi frekanslarında işiterek nota diline dökebilme yeteneği olan bu özelliği; 2004 yılında California Üniversitesi’nin hazırladığı Absolute Pitch testini bu güne kadar dünya genelinde geçebilen 664 kişiden birisi ve en yüksek puan ve en küçük yaş olarak belgelendi. 36 puan üzerinden 23.5 puanın üzeri Mutlak Kulak  olarak kabul edilen testten hem piyano seslerinden, hem de natürel  seslerden  36 üzerinden 36 tam puan almasıyla, dünyanın en iyi müziksel kulaklarından birisine sahip olduğu anlaşılmıştır..

 

Bugüne kadar müzik eğitimini klasik piyano dalında İngiliz Kraliyet Ailesi Müzik Okullarının müfredatını dışarıdan, piyano öğretmeni sn. Hilal ÖNAL’dan aldığı  özel derslerle takip ederek sürdürmektedir. Eğitiminde henüz 5 yıl geçmesine rağmen, altışar aylık aralarla girdiği ABRSM (Associated Board of the Royal School of Müsic) heyetince düzenlenen  sınavlarının tamamından üst üste takdirname (distinction)  ile geçerek,  Grade 8 seviyesine ulaşmıştır.

 

2006 ve 2008 yıllarında Cambridge Üniversitesi Otizm Araştırma Merkezi yararına düzenlenen konsere davet edilen 12 otizmli müzisyenden en küçüğü olarak İngiltere’de West Road Concert Hall ve The Savoy Theatre ‘de sahneye çıktı. Büyük beğeni ve alkış toplayarak, konserin ilgi odağı oldu. http://autismresearchcenter.com/arc/docs/ARC_art_and_music_flyer.pdf

 

Mayıs 2007 ayında, Buğra nın müziksel yeteneğini “savant” özellik olarak kabul eden Wisconsin Medical Society, web sitesinde, dünyada halen bilinen savantlar arasında Buğra ya da yer verdi. http://www.wisconsinmedicalsociety.org/savant_syndrome/savant_profiles/bugra_cankir

 

Bir taraftan müzik konusunda eğitimini tamamlarken, otizmli bireylerin “öğretilebilir” ve   “yapabilir” olduğunu göstermek suretiyle toplumun otizm konusunda “farkındalılık” bilincini artırma ve negatif bakış açısını düzeltme amaçlı ulusal ve uluslar arası etkinliklerde yer almayı misyon haline dönüştürmüştür.

(http://www.eskininsaat.com sitesinden alıntıdır.)

 

Hatay İskenderun’da yaşayan ve “absolutepitch” olarak adlandırılan olağanüstü müziksel işitme yeteneğine sahip olması nedeniyle dünyadaki 664 müzik dehasından birisi olarak gösterilen otistik Buğra Çankır’ın konservatuvar hayalleri gerçek oldu. Buğra Çankır, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı yetenek sınavını birinci olarak kazandı.

13.09.2012 – İHA

 

Buğra Çankır’ın videolarını izlemek için lütfen tıklayınız

“BUĞRA ÇANKIR” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.