RABİA AYTEK

Otizm Müzik OtistikRabia Aytek 15 yaşında bir otizmli. O, ailesinin ve “idealist eğitimcilerin” destekleriyle engelleri yıktı ve Türkiye’de bir ilki başardı. Rabia, müzikteki yeteneği sayesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitim görecek ilk otizmli oldu. Piyano, keman, gitar gibi enstrümanlara hakim olan Rabia, haftada 2-3 gün okula gidecek. İlk etapta solfej ve gitar hazırlık yarı zamanlı eğitim görecek olan Rabia, başarılı olduğu takdirde tam zamanlı eğitime geçiş yapabilecek.

Rabia’nın başarısının arkasında en büyük pay annesi Canan Aytek’in. 6 yaşındayken başladığı ilkokulda öğretmeninin “zeka geriliği var” diyerek dışladığı Rabia 2 ay sonra okuldan ayrılmak zorunda kalmış. Annesi Canan Aytek pes etmeyerek Rabia’yı anaokuluna yazdırmış. Burada eğitimciler daha sıcak yaklaşmışlar Rabia’ya. Kızının eğitim alabilmesi için büyük çaba gösteren anne Canan Aytek kızınını önce özel eğitime başlatmış daha sonra yeniden ilkokulda öğrenim görmesini sağlamış. Rabia artık mükemmel bir şekilde yazıyor ve okuyormuş. Tüm dikkatini 7 gün 24 saat kızına veren anne Aytek, kızının müzik kulağının çok iyi olduğunu farketmiş. Canan Aytek’in Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi olan kuzeni Dr. Melih Güzel’in hediye ettiği gitar Rabia’nın hayatını değiştirmiş. Pendik Belediyesi’nin gitar kurslarına yazılmış. Üç sene sonunda mükemmel bir şekilde gitar çalmaya başlamış. Gitarın ardından keman, piyona, şan dersleri ve el sanatları eğitimi almış Rabia. Kızının okuduğunu bir defada ezberlediğini fark eden Canan Aytek kızını Özürlüler Koordinasyonu’nun tiyatro ekibine de yazdırmış…

Canan Aytek yaşadıklarını, aynı kaderi paylaşan ebeveynlerle paylaşarak umut oluyor ve “Eğitim her engeli aşar” diyor. Kendi kurslarında eğitim gören Rabia’yı her fırsatta destekleyen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin de devlet konservatuarında eğitim alacak ilk otistik olan Rabia’nın, kendilerine büyük mutluluk yaşattığını belirtiyor.

(www.mutluhaberler.com sitesinden alıntıdır.)

 

Rabia Aytek’in videolarını izlemek için lütfen tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.