CEM VARDARCI

Otizmli  Cem Vardarcı’nın (22) yaşamı, bir azim, irade ve başarı öyküsü. Yaşar Üniversitesi  Müzik Okulu’nda keman ve piyano eğitimi gören Vardarcı, müzik sayesinde insanlarla daha kolay diyalog kurabilen, daha sosyal ve hedefleri olan bir kişi haline geldi.

Cem Vardarcı, Türkiye’deki çok sayıda otizmli gençten sadece biri. Onun öyküsü, diğer otizmli çocuk ve gençlerle onların ailelerine de örnek olacak nitelikte. Doktorların teşhis edemediği hastalığı, eczacı olan anneannesi tarafından erken yaşta anlaşılan Cem için başta annesi Gülçin Vardarcı olmak üzere bütün aile fertleri seferber oldu. ABD’den hastalıkla ilgili kitaplar, Türkiye’de o dönem olmadığı için yurtdışından da terapist getirtildi. Hastalığıyla yaşamayı öğrenmeye başlayan Cem’in, bu arada müziğe karşı yeteneği olduğu anlaşıldı. Bateri çalarak müzik çalışmalarına başlayan Cem, daha sonra Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nin özel yetenek sınavında başarılı olup müzik bölümünü bitirdi. Oğlunun iyi bir eğitim görmesi için çabalayan, işletme mezunu ve iki dil bildiği halde kariyerini bir kenara bırakıp ona kol kanat geren anne Vardarcı’nın mücadelesiyle Cem, üniversite sınavına giren ilk otizmli olur. Disleksi (öğrenim bozukluğu) bulunan Cem, kendisine yardımcı olmaları için iki okutmanla birlikte girdiği sınavı iki soruyla kaybeder. Müziği yaşam biçimi olarak benimseyen Cem Vardarcı, 2010 Ekim ayından bu yana YÜSEM Müzik Bölümü’nde özel öğrenci statüsüyle burslu olarak öğrenim görüyor. Usta hocalardan keman ve piyano dersleri alan Vardarcı’nın hedefi, iyi bir müzisyen olmak. Mesleğinin müzik olduğunu dile getiren Vardarcı, “Otizm hastalığımdan sonra müzik, benim bu zamana kadar gelmeme sebep oldu.” dedi. Dört sene de bateri eğitimi aldığını ve Haluk Levent’in arkasında çaldığını söyleyen Vardarcı, arkadaşlarıyla daha kolay iletişim kurduğunu ifade ett: “Müziği çok seviyorum. Çaldıkça keyif veriyor, beni çok mutlu ediyor. İşittiğim her şeyi çalabiliyorum. Kendime özgüvenim arttı.”

Oğlu için verdiği mücadeleyle Otizm Derneği’nin kurucularından olan Gülçin Vardarcı ise kendilerine bu imkanı sağlayan YÜ’ye ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’a teşekkür etti. Anne Vardarcı, “Sayın Yaşar’ın özel desteğiyle oğlum burada eğitim görüyor. Hastalığı doğuştan değil, çocukken vurulduğu karma aşı yüzünden. Müzik eğitimine başladıktan sonra özgüveni arttı. Özellikle konserlere çıktığında bambaşka bir insan oluyor. Artık müziğin olmadığı bir hayat düşünemiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Müzik Bölümü Başkanı Kürşad Terci de şunları kaydetti: “Burada büyülü bir ana tanık oluyorsunuz. Sanat gücü bu. Sanat ekmek kadar, su kadar önemli. Cem, özel yetenek sınavını kazandı. Şu anda bizim öğrencilerimizle birlikte ders almaktadır. Çok iyi gelişme gösteriyor, bununla gurur duyuyoruz. Cem’in gelişmesini, sanatın gücüne bağlıyorum.”

(Kaynak: CİHAN)

 

Cem Vardarcı’nın videolarını izlemek için lütfen tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.