BERİL ZORLU

Beril ZorluMüzik, otizmli bireylerde sıkça görülen bir özel yetenektir, ancak bu yeteneğin gelişimini destekleyen bir eğitim verilmesi nadiren sağlanabilmektedir. Bu nedenle alanda çalışan müzik eğitmenlerini, müzik yeteneği olan otizmli bireylerin ailelerini ve tüm kamuoyunu güzel başarı örnekleri ile tanıştırmak istiyoruz.
Beril ZORLU — 1998′de İzmir’de doğan Beril 2 yaşından bu yana otizm tanısıyla özel eğitim almaktadır.  kaynaştırma öğrencisi olarak Konak 9 Eylül İlköğretim Okulu’nu tamamladıktan sonra 2013 Eylül ayında girdiği yetenek sınavını birinci olarak kazanarak, eğitimine İzmir Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nde devam etmektedir. Çok küçük yaşlardan beri müzik yeteneği dikkat çekmesine rağmen 4-5 farklı eğitmenle yapılan çalışmalara iletişim problemleri nedeniyle devam edilememiştir. 2011 Mart ayında Zehra Cingöz ile başladıkları çalışmalar ve 2013 Şubat ayından bu yana Orçun Berrakçay ile yaptığı çalışmalarda gösterdiği gelişmeler Beril’in kendi özgüveni açısından çok değerlidir. Yanı sıra toplumsal yaşamda ve belki ilerleyen dönemde öğretim hayatında ona önemli katkılar sunacaktır.

MÜZİKLİ OTİZM DOSTLARI

Müzik yeteneği her zaman fark edilen bir çocuk oldu kızımız. Daha minicikken “bu çocuk balerin olabilir” ya da “maşallah ne güzel ritim tutuyor” cümlelerini sık sık duyuyorduk. Biz de bu konularda bir şeyler yapabilir miyiz diye zaman zaman çeşitli denemeler yapıyorduk. Ama hepsinde iletişim kurulamaması ana nedeniyle müzik eğitimi almasını sağlayamamıştık.

Taa ki 7.sınıfa gittiği yıl karşılaştığımız genç ve azimli müzik öğretmeni Zehra Cingöz ile tanışıncaya kadar. Beril’in renkli kalemlere olan ilgisini keşfederek notaların yerine renkli sayılarla hazırladığı parçaları çalıştırıyor ve piyano çalmasını sağlıyordu. Çok kısa sürede bir şeyler çalabilir olmuş ve Beril de bundan keyif almaya başlamıştı. 1 yıl sonra bir “Otizm Farkındalık” etkinliğinde geleceğin müzik öğretmenlerine mini bir dinleti veren Beril’in yüzündeki o müthiş “başardım” ifadesi görülmeye değerdi. Zehra öğretmenimiz de o gün tecrübelerini aktararak birkaç tane öğretmenin bile otizmle çalışmasına vesile olduysa ne mutlu bize.

Beril’in piyano çalmaya başlaması bizim hayatımızda yeni hayallere ve planlara neden olmuştu. Güzel Sanatlar Lisesinde eğitim alabilir diye umut ediyor bunun için hazırlanıyorduk ki Zehra öğretmen yurtdışına eğitime gitmek zorunda kaldı. İmdadımıza Orçun Berrakçay hocamız yetişti. Daha da yoğun bir tempo ile yetenek sınavlarına hazırlanmaya başladık çünkü güzel sanatlar liselerinin yetenek sınavları belli bir formatta yapılıyordu ve kulağı ne kadar iyi duysa da, piyano ne kadar güzel çalsa da önemli değildi, o formattaki soruları cevaplamak zorundaydı. Bu sınav süreci maalesef oldukça sıkıntılı ve zor zamanlardı. Yaşanan birçok zorlukta, defalarca yapılan yetenek sınavlarında hep yanı başımızda ve bizden biri oldu Orçun Hocamız.

Okullu olduktan sonra Beril ile ilgilenen pek çok öğretmeni oldu. Ama içlerinden biri bizim için en özeli oldu. Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nin tecrübeli piyano öğretmeni Müge Altınok müzik yolculuğumuzdaki yeni yol arkadaşımızdı. Daha önce aynı okuldan mezun olan 2 otizmli öğrencinin de öğretmenliğini yapmıştı Müge öğretmenimiz ve Beril’in nasıl öğrendiğini, çalışırken nelere dikkat edeceğini hemencecik buluyordu. Okuldaki öğretmenleri ve özel ders almaya devam ettiği diğer müzik öğretmenleri ile çalışmalarını koordine ediyor, bizimle sürekli temasta bulunuyor ve hep bir adım daha ileriye götürmek için çabalıyor Beril’i. Sadece ders saatlerinde değil, kapısını her çaldığında keyifle müzik yapıyorlar Beril’le. Yankılarını akşamları evde duymak, Beril’in sahne aldığı pek çok özel etkinlikte sevgili Müge öğretmenimizi yanımızda görmek öyle güzel ki.

“Zehra Cingöz, Orçun Berrakçay ve Müge Altınok” ; Müzik yolculuğumuzda bizimle olan, her biri halen hayatımızda çok özel yerlere sahip ve ömrümüzün sonuna dek bir şekilde hayatlarımızda kalacaklarını bildiğim bu üç güzel insana hayatımıza ve hayallerimize kattıkları güzellikler için sonsuz teşekkürlerimle.

Yeşim ZORLU — Beril’in annesi / ODER Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği Başkan Yardımcısı

 

Beril Zorlu’nun videoları izlemek için lütfen tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.