ATEŞ GÜLDOĞAN

Bu yazın en sevindirici haberi Ateş’in büyük başarısıdır. Ateş Güldoğan otizm tanılı bir genç adam. 1,5 yaşındayken tanısı konmuş. O zamandan beri, ara vermeden özel eğitim alıyor. Ateş’in en büyük tutkusu müzik. Bunu fark eden ailesi Ateş’e piyano dersleri aldırmaya başlamış. 5 yıldır piyano derslerine devam eden Ateş’in çeşitli tarihlerde birçok konser ve dinletisi oldu.Piri Reis İlköğretim Okulu’nu kaynaştırma programı ile bitiren Ateş müziğe daha yakın olabilmek için Ümran Baradan Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müzik Bölümü’ne başvurdu ve kazandı.

Birkaç gün önce telefonum çaldı. Açtım, arayan Ateş’ti. “Deniz Ablacığım kazandım, sınavı kazandım.” dedi. Nasıl sevindiğimi anlatamam, Ateş bu yazın en güzel hediyesini verdi. Bence bu sadece Ateş’in değil, Ateş gibi emek veren, azmeden bütün çocukların ve ailelerinin başarısıdır. O yüzden bu başarı hikayesini paylaşmak istiyorum;

Ateş’e otizm tanısı konduğu yıllarda Türkiye’de otizmin ne olduğu bilinmiyordu. Herkes şaşkınlık içindeydi. Ailesi Ateş’i önce bir özel eğitim merkezine göndermiş. Daha sonra daha fazla eğitim içinbabası kendi işyerinde Ateş’e bir oda yaptırmış ve orada haftada 40-45 saat özel eğitim aldırmış. Ateş’in ilkokula başladığı yıllar da henüz kaynaştırmanın bilinmediği yıllarmış. Babası önce bir özel eğitim merkezi alıp diğer çocuklar ile birlikte olmasını sağlamış. Bundan sonra okul araştırmaları yapmış. Gümüşpala’da bir devlet okuluna, kaynaştırma öğrencisi olarak Ateş’i kaydettirmiş. Ardından müzik dersleri başlamış. Piyano öğretmeninin de azmiyle piyano çalmayı öğrenmiş. Ateş’in en fazla ilgi gösterdiği ve yetenekli olduğu alan müzik. Aldığı dersler ile kısa zamanda konserler vermeye başlamış.

Ateş ile 3 sene önce tanıştım. İlk tanıştığımız zamanda lise için planları yapılmıştı. O zamandan bu yana oldukça yoğun bir programla çalışmaya devam ediyor. Ateş çok sakin ve sevimli bir çocuk. Ateş’i birazcık bile tanıyan herkes ona bağlanıyor, onu seviyor. Öğrenmeye istekli, yeni birşey öğrendiğinde yüzündeki gülümseme görülmeye değer oluyor. Yaşıtlarının kaç katı bilmem, saatlerce, günlerce çalışıyor. Ateş’in bireysel özellikleri bu başarının bir parçası, başarının diğer parçası ise ailesinin ona olan inancı ve desteği. Babası Ercan Bey otizm konusunda bir uzman kadar bilgi sahibi, çok okumuş ve çok araştırmış. Derneklere girmiş, kongrelere katılmış, eğitimler almış ve hala yenilikleri takip ediyor, öğrenmeye devam ediyor. Ateş’e olan inancını hep korumuş. Kendi deyimiyle “hep bir adım ileriye” götürmek için uğraşmış. Ateş’in en büyük şansı babası, babasının en büyük şansı ise kendi ailesi ve çevresi olmuş. Ateş bütün sülalenin göz bebeği. Nineler, dedeler,halalar, amcalar, onların eşleri, kuzenler, arkadaşları…Ateş’i gönülden seviyorlar, eğitimine ve gelişimine dair küçücük ayrıntıları bile takip edip biliyorlar. Ateş’in sevdikleri ve sevmedikleri, ilgi alanları ve yetenekleri herkesçe izlenmekte. Ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hep hazırlar.

Ateş’in başarısı azmin ve çalışmanın, aynı zamanda eğitimin ve tabiki aile ve çevre desteğinin ve emeğinin bir bütünü. Kendisi gibi otizmi olan diğer çocuklara da örnek olur ve yol gösterir nitelikte. Dilerim ki Ateş’in başarıları devam etsin ve Ateş’inki gibi başarı öyküleri çoğalsın.

(http://pskdeniztekin.blogcu.com sayfasından alıntıdır.)

 

Ateş Güldoğan’ın videolarını izlemek için lütfen tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.